Zabawki Montessori charakteryzują się przede wszystkim starannym wykonaniem oraz wysokiej jakości materiałami. W miarę możliwości powinny być wykonane z naturalnych surowców oraz powinny przedstawiać świat rzeczywisty. Nie spotkamy się tutaj z kolorowymi, plastikowymi zwierzakami, księżniczkami czy superbohaterami. Spotkamy się natomiast z klockami, liczydłami czy alfabetem, wykonanymi z drewna bujakami, drabinkami itp. Nie ma wśród asortymentu Montessori elektronicznych gadżetów, duszących w zarodku rozwój kreatywności i myślenia abstrakcyjnego u dziecka. W nurcie tym dość ciężko odróżnić od siebie zabawkę, a pomoc dydaktyczną – nauka tutaj odbywa się przez zabawę. Dziecko poszerza swoją świadomość i wiedzę, bez ciążącego nad nim widma nauki i rzeczy, których nie chce robić.

Najważniejszymi cechami zabawek w stylu Montessori są:

  • realizm – rzeczy o realnych kształtach i kolorach; zabawki odpowiednikami przedmiotów codziennego użytku;
  • izolacja cechy – dana pomoc koncentruje się na rozwoju jednej cechy
  • kontrola błędu – dziecko powinno samo móc ocenić poprawność wykonania zadania
  • estetyka – estetycznie wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego

Używanie takich zabawek ma na celu m.in.:

  1. pobudzenie ciekawości świata
  2. pobudzenie motoryki
  3. zachęcenia dziecka do aktywności

Zabawki te są kluczem do świata, pozostawią maluchowi ogromne pole manewru.
Czy Ty drogi rodzicu pamiętasz, kiedy byłeś dzieckiem i znalazłeś patyk? Nagle przestawał być zwykłym patykiem, mógł zamienić się w wiele rzeczy jednocześnie. A kiedy znalazłeś stertę patyków, Twoje możliwości zdawały się nie mieć żadnych ograniczeń.
Co, jednak kiedy dostałeś figurkę superbohatera czy samochodzik? Każda ze ściśle określonych zabawek ma zazwyczaj tylko jedno przeznaczenie, co całkowicie blokuje rozwój kreatywnego myślenia u dziecka.
Dlatego zabawki Montessori są niezwykle edukacyjne. Dziecko bawiąc się, nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że jednocześnie jest na lekcji. Rozwija niemalże każdą dziedzinę swojego życia poprzez kreatywną zabawę i aktywność fizyczną.
Nagle kawałek deski, który jeszcze minutę temu był zjeżdżalnią, za chwilę może posłużyć jako dach domku czy bazy, albo tratwę, albo ścianę, albo… No właśnie, przy zabawkach Montessori ilość „albo” nie ma ograniczenia.