Dzieci spędzają znaczną część swojego czasu na zabawie, wykorzystując do tego różnego rodzaju zabawki. Odpowiednio dobrane do wieku naszych pociech są nie tylko źródłem rozrywki. Przez zabawki dzieci są w stanie opanować coraz więcej informacji. Można więc powiedzieć, że w ich małych rączkach są narzędziami, które pozwalają im oswajać się z otaczającym je światem oraz zrozumieć jak ten świat funkcjonuje.

Odpowiednio dobrane zabawki mają wpływ na każdą sferę życia naszego dziecka. Rozwój ruchowy, koordynację, kreatywność, rozwiązywanie problemów, kontakty międzyludzkie. Długo by tak można było jeszcze wymieniać.

Według ekspertów zabawki dla dzieci powinny charakteryzować się prostotą. Warto też wyznawać zasadę – mniej znaczy więcej.

Kiedy nasza pociecha ma mnóstwo zabawek, w pewnym momencie zaczyna się nudzić. Nie wyzwala swojej kreatywności, która potrafiłaby przekształcić zwykły koc w łąkę czy morze, a poduszkę w ścianę. Ograniczona ilość zabawek pobudza nasze dziecko do myślenia i wykorzystywania jej na wiele sposobów.

Podobnie jest z rodzajem zabawek. Jak wcześniej wspomnieliśmy, prostota daje nam więcej możliwości.

Według badań, zabawki z intensywnymi sygnałami dźwiękowymi czy świetlnymi, odwraca uwagę dziecka od opiekuna, zacierając relację, którą tworzą podczas wspólnej zabawy. Podczas zabawy takimi zabawkami dziecko staje się „przestymulowane”.  

Dlatego też bardzo dobrym rozwiązaniem mogą okazać się zabawki w stylu Montessori. Styl ten charakteryzuje się prostotą, starannym, estetycznym wykonaniem, co również zachęca dziecko do zainteresowania się taką rzeczą, a także bezpieczeństwem.

Jedną z opcji, takiej zabawki jest bujak, produkcji firmy DAPAL. Stymuluje koordynację ruchową dziecka. Wpływa na jego rozwój kreatywny, motoryczny, a także emocjonalny. Może się świetnie sprawdzić podczas samodzielnej zabawy naszego kilku latka, jak i wspólnej zabawy z rocznym maluchem, pozwalając na budowanie poprzez świetną zabawę wspólnej więzi.