System dydaktyczny stworzony przez włoską lekarkę Marię Montessori.

Ma on na celu pomoc we wszechstronnym rozwoju dziecka poprzez dość duży nacisk na kwestie związane ze środowiskiem. Według tego stwierdzenia każdy maluch powinien dorastać według indywidualnego planu.

Jest to holistyczne podejście do rozwoju dziecka, pozwalające mu na poznawanie świata wszystkimi, pięcioma zmysłami. Nie tylko przez obserwację i słuch. W tej metodzie to opiekun staje się obserwatorem, bacznie przyglądającym się elastycznemu rozwojowi malucha. Dziecko samo wybiera, czego w danym momencie chce się uczyć poprzez zabawę. To nasza pociecha decyduje o miejscu, czasie i rodzaju aktywności. Dzięki możliwości samodzielnego wyboru zdobywanie wiedzy sprawia mu wiele radości i przynosi satysfakcję.

Metoda Montessori nastawiona jest na rozwój talentów i odnajdywanie pasji. Uczy samodzielności, odpowiedzialności, pracy w grupie i szacunku do innych. Wyklucza ona rywalizację i zakłada podejście bezwarunkowe, czyli brak ciążącego nad dzieckiem widma kary czy nagrody.
Dlatego też zabawki w stylu Montessori są świetnym wyborem, który pozwoli rozwinąć kreatywność dziecka.

Przykładem takiej zabawki, stworzonej w duchu Montessori jest drewniany bujak firmy DAPAL. Ma on wpływ na poprawę napięcia mięśniowego, poprawę równowagi, planowania motorycznego, obustronnej koordynacji i tolerancji ruchu. Do tego zapewni dziecku mnóstwo kreatywnej zabawy na wiele godzin.